Hvidovre sætter lys på utryghed

Musikskolen Hvidovre
Foto: Hvidovre Kommune

Hvidovre: 80 % af arbejdet med at sætte ny belysning op er ifølge kommunen gennemført. Ved at forbedre lysforholdene ønsker kommunen at øge trygheden for borgere , erhvervsdrivende i Hvidovre Kommune. Der er sat ny belysning op ved Avedøre Åmarken Station og Musikskolen i Hvidovre.

– Jeg vil sige, at vi er nået 80 % af arbejdet, siger Michael Einfeldt, der er projektleder for de tryghedsfremmende foranstaltninger.

Arbejdet er blevet gennemført hurtigt, blandt andet, for,di projektet ikke har skullett tilbage til politikerne for at få godkendt de konkrete løsninger.

– Som politikere har vi lagt de overordnede rammer og besluttet, hvad vi ville opnå, men vi har givet fagfolk friheden til at eksekvere. Det betyder, at de ikke skal tilbage til udvalget for at få godkendt hver enkelt lampetype, men har kunnet handle hurtigt ude i marken. Vores job som politikere er at sætte retningen – deres job er at finde den bedste tekniske løsning, lyder det i et skriftligt svar fra Hvidovres borgmester Anders Wolf Andresen (SF). 

Nyt lys i Hvidovre

  • Tre områder har fået ny belysning
  • Projektet er 80 % færdigt
  • Skal øge trygheden i mørke områder
  • Finansieret med 1,5 mio. kr. årligt i perioden 2025-2028
  • Fremadrettet undersøges også andre tiltag, herunder overvågning

Kilde: Hvidovre Kommune

Ved Avedøre Station er forpladsen blevet oplyst med flere og bedre placerede lamper der skal være med til at fjerne mørke områder. Også ved Åmarken Station er forpladsen blevet forsynet med nye lamper, og ved Musikskolen er der blevet opsat lamper ved gangstien.

Vi har fået tilbagemeldinger om, at den nye belysning har forbedret den samlede belysning på forpladsen, siger Michael Einfeldt.

Hanne Lilja har ikke lagt mærke til den nye belysning ved Avedøre Station. Hun anvender normalt ikke udgangen ved forpladsen og fortæller, at hun generelt er tryg ved at færdes i Avedøre.

Det gør muligvis en forskel, for jeg kan godt se, at der har manglet lys her på forpladsen, siger Hanne Lilja.

–  Det gør en hel del med det nye lys, fordi jeg er handicappet. Det er rart for mig at være et sted hvor der er lys, siger Per Ingesen.

Åmarken Station med den nye belysning.
Foto: Hvidovre Kommune

Belysningen er første skridt

I budgetaftalen for 2025-2028 afsatte Hvidovre Kommune i 2024 1,5 millioner kr. årligt til en række tryghedsfremmende tiltag. I første etape har kommunen fokuseret på belysning i de tre områder.

Formålet med at forbedre lysforholdene i de pågældende områder handler om at øge trygheden for både borgere og erhvervsdrivende i Hvidovre Kommune.

– Man prøver at imødekomme, at nuværende mørke områder bliver oplyst så utryghed formindskes, siger Michael Einfeldt.

Avedøre Station.
Foto: Hvidovre Kommune

Per Ingesen er bosat i Avedøre. For ham betyder den nye belysning meget. Han sidder i kørestol og kommer sjældent ud efter mørkets frembrud.

– Det gør en hel del med det nye lys, fordi jeg er handicappet. Det er rart for mig at være et sted, hvor der er lys, siger Per Ingesen.

Ifølge Hvidovre Kommune arbejdes der fremadrettet videre med at optimere lysforholdene, som led i den tryghedsfremmende indsats.

– God belysning betyder mere, end man måske lige tænker over. Hvis et område er mørkt, kan det hurtigt føles utrygt – også selvom der ikke nødvendigvis sker noget. Omvendt kan lys gøre, at man føler sig mere sikker og tryg ved at gå der. Derfor er belysning en helt central del af vores arbejde med tryghed i Hvidovre. Med bedre og mere gennemtænkt lys skaber vi byrum, hvor man føler sig tryg – også om aftenen. Og derfor har vi afsat 6 millioner kroner over fire år til belysning og andre tryghedsfremmende indsatser, fortæller Anders Wolf Andresen (SF) i et skriftligt svar.

I arbejdet med at øge trygheden i Hvidovre Kommune er Hvidovre Kommune i dialog med politiet for at undersøge muligheder for overvågning udvalgte steder i kommunen. Ifølge kommunen skal Klima- Miljø- og Teknikudvalget tage stilling til hvordan der konkret skal arbejdes videre.

– De næste skridt er ikke endeligt besluttet endnu. Vi kigger fortsat på belysning, men vi er også i dialog med politiet om hvilke muligheder der er i forhold til fx overvågning. Men det er vigtigt, at vi gør det ordentligt og finder den rigtige balance i forhold til både effekt og hensynet til borgernes privatliv, lyder det fra Anders Wolf Andresen (SF) i et skriftligt svar.

Sådan gjorde jeg: Jeg fandt pressemeddelelsen fra Hvidovre Kommune omkring arbejdet med belysning. Derefter kontaktede jeg kommunen, for at få et interview. Det har kun været muligt at få en skriftlig kommentar fra borgmester Anders Wolf Andresen (SF). Derudover har jeg interviewet projektleder for den tryghedsskabende indsats, Michael Einfeldt om arbejdet med belysning i kommunen. For at få borgernes perspektiv på den nye belysning, tog jeg til Avedøre Station, hvor jeg interviewede to borgere. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.