Central gade i Roskilde blokeres for kørsel

Del

Hos både BlomsterTid og Roskilde Ismejeri & Iscafé er der opbakning til kommunens kommende afspærring af Algade. Men de to forretninger har forskellige behov, som den fysiske afspærring kan udfordre.

Jesper Ammitzbøll Strube driver Roskilde Ismejeri & Iscafé og transporterer flere gange dagligt is mellem produktionen i Algade og sit udsalgssted på Roskilde Havn. Men når kommunens nye automatiske pullerter kommer i drift, kan den daglige transport blive en udfordring. En pullert er en stolpe, der kan hæves og sænkes fra jorden for at begrænse biltrafikken.

”Vi skal kunne køre til og fra havnen op til Algade, hvor vi har vores produktion. Det skal vi også om aftenen,” fortæller Jesper Ammitzbøll Strube. Når pullerterne kommer i drift, vil Jesper Ammitzbøll Strube ikke længere kunne køre ind på Algade i otte af butikkens ni åbningstimer på hverdage.

Roskilde Kommune oplyste på sin hjemmeside den 21. oktober, at den har påbegyndt installation af de automatiske pullerter, som forventes i drift i begyndelsen af 2027. Reglen om, at køretøjer ikke må bevæge sig på Algade mellem kl. 12 midt på dagen og 04 om natten i hverdage er ikke ny.

Men den kan ifølge Algades butiksejere få konsekvenser.

Ismejeri mangler løsning på transportproblem

Butiksejeren Jesper Ammitzbøll Strube støtter kommunens beslutning om at opføre pullerter.

”Det er en god idé. Der har været alt for meget trafik i gågaden,” fortæller Jesper Ammitzbøll Strube.

Han savner dog en løsning på hans udfordring med transporten af is. Jesper Ammitzbøll Strube er afhængig af, at han kan køre ind til butikken på Algade, for at hente varer, som is-vognen ikke selv kan producere.

”Jeg skal køre med is og skrald, og det bliver et problem, som vi ikke har fundet en løsning på endnu,” fortæller Jesper Ammitzbøll Strube.

Han fortæller selv, at han er i dialog med kommunen om at få adgang til gågaden uden for åbningsperioden. Det bekræfter kommunikationskonsulent i Roskilde Kommune Lars Elmsted, i et skriftligt svar.

Hvad med kunder med nedsat mobilitet?

Også på Algade 18, hos BlomsterTid, er der opbakning til pullerterne, men butiksejer Nikoline Frydahl Mez peger på udfordringer for butikkens kunder med nedsat mobilitet.

”Hvis en kunde er dårligt gående, beder jeg dem nogle gange om at holde foran butikken, hvis de skal hente en stor begravelsesbåre,” fortæller Nikoline Frydahl Mez.

Selvom reglerne for kørsel på Algade ikke er nye, er det nyt, at de håndhæves med fysiske afspærringer. Nikoline Frydahl Mez frygter derfor, at det kan blive sværere for kunder med nedsat mobilitet at hente større varer.

”Hvis man er dårligt gående og skal bruge begge hænder til at støtte, kan en kunden ikke gå 500 meter ned til en parkeringsplads,” fortæller hun.

Eksisterende regler bliver nu fysisk håndhævet

Faktaboks: Hvad er en automatisk pullert?

En automatisk pullert er en stolpe, der kan hæves og sænkes fra jorden for at begrænse biltrafikken.

Hvornår er pullerterne hævet i Algade?

  • Hverdage: kl.12 – 04
  • Weekender: kl.9 – 04

Hvornår kommer de?

De første pullerter er blevet installeret i uge 42. Alle pullerter forventes installeret i begyndelsen af 2027.

Hvad er formålet?

At håndhæve eksisterende kørselsrestriktioner med fysiske barrierer.

Hvem kan passere?

Som udgangspunkt er det kun beredskabet der kan passere, når pullerterne er hævet.

Roskilde Kommune fortæller i et skriftligt svar, at pullerterne ikke ændrer de eksisterende færdselsregler på gågaden.

”De [pullerterne] markerer blot de regler for gågaden, som har været gældende i mange år,” fortæller kommunikationskonsulent i Roskilde Kommune Lars Elmsted i et skriftligt svar.

Kommunikationskonsulenten Lars Elmsted oplyser yderligere, at gangbesværede kunder må hente deres varer inden kl. 12 midt på dagen.

Kommunen anerkender dog, at Jesper Ammitzbøll Strube står med en særlig udfordring, da hans butik grænser op til byggepladsen på Sortebrødre Plads.

Jesper Ammitzbøll Strube fortæller selv, at han håber, at han sammen med kommunen, kan finde en løsning på hans problem, men han forstår samtidig godt, hvis kommunen træder varsomt.

”Jeg tror, at kommunen er bange for at åbne op for det [pullerterne], fordi så synes alle jo, det er nødvendigt at komme ind og ud af gågaden uden for åbningsperioden,” forklarer Jesper Ammitzbøll Strube.

Læs mere

Andre nyheder