Fra boligjagt til børnepasning: Tre unge i Helsingør fortæller, hvad der fylder før valget


Billede af Helsingørs havnefront. Foto: Pixabay

HELSINGØR: Kommunalvalget er lige om hjørnet. For tre unge i Helsingør handler det ikke om store politiske slagord, men om helt almindelige ting: at få virksomheden til at køre, finde et sted at bo og få plads i vuggestuen. To lokale politikere fortæller, hvad de mener, der skal gøres.

For mange unge i Helsingør handler kommunalpolitik sjældent om store ord eller partifarver, men om det, man mærker i hverdagen. Når man kæmper med papirarbejde som ny selvstændig, leder efter en bolig, man faktisk har råd til, eller står i kø til en vuggestueplads, er det pludselig politikerne i byrådet, der sidder med nøglen til, om tingene hænger sammen eller ej.

I denne artikel fortæller tre unge fra Helsingør, hvad de oplever som de største udfordringer i deres hverdag. De taler ikke om store politiske visioner, men om de små praktiske udfordringer, der kan mærkes i hverdagen.

To lokale politikere har lyttet til deres historier og giver her deres bud på, hvad der kan og bør gøres anderledes.

 

“Det er svært og uoverskueligt at starte sin egen virksomhed”.

26-årige Nikolaj Viktor Kibernich driver sit eget tømrerfirma i Helsingør. Han har haft virksomheden i lidt over et år, og elsker friheden ved at arbejde for sig selv – men det har også været sværere, end han troede.

– Der er mange regler, og det hele kan bare være super svært at finde rundt i. Man skal kende de rigtige mennesker og vide, hvor man skal søge hjælp, og det er en udfordring, når man er ny i det, fortæller han.

Han synes, at det burde være lettere at få vejledning som ny selvstændig, især når man står alene med både økonomi, regnskab og kunder. Nikolaj Viktor Kibernich mener især, at det kunne have hjulpet at kende regler og skatter bedre fra starten. Det er ikke noget, man lærer på uddannelsen, siger han, og derfor burde der være et sted, hvor man kan få hjælp, når man står med ansvaret selv.

Et andet punkt, der undrer ham, er den såkaldte dækningsafgift, som virksomheder betaler oveni de almindelige ejendomsskatter.

– Det føles som en ekstra skat for at have virksomhed i byen. Når man i forvejen kæmper med at få det hele til at løbe rundt, er det bare endnu en udgift, der gør det sværere, siger han.

Hos De Konservative deler Claus Birkelyng (K) ønsket om at gøre det nemmere at drive virksomhed i kommunen. Han peger på, at Helsingør allerede har oprettet erhvervsindsatsen One-Stop-Erhverv, men at der stadig er behov for forbedringer.

– Vi ønsker på sigt at fjerne dækningsafgiften for at gøre det mere attraktivt at drive virksomhed her. Det skal kunne betale sig at skabe arbejdspladser i Helsingør, siger han.

Betina Svingård (S) er uenig i den løsning. Hun mener, at kommunen i stedet skal satse på tættere kontakt til de lokale erhvervsdrivende.
Jeg ved godt, at de borgerlige partier gerne vil fjerne dækningsafgiften, men jeg synes, det er vigtigere at bruge de penge på at styrke velfærden.

– Kommunen skal i stedet blive bedre til at samarbejde med iværksætterne og skabe netværk, hvor de kan hjælpe hinanden, siger hun.

For Nikolaj Viktor Kibernich handler det ikke om partipolitik – han håber bare, at nogen gør det lidt nemmere at komme i gang.

– Der er mange, der gerne vil starte noget op, men som går i stå, fordi det bliver for besværligt. Hvis man fik lidt mere støtte i starten, tror jeg, at flere ville kaste sig ud i det, afslutter Nikolaj Viktor Kibernich.

 

Læs også: Parkeringsregler splitter fortsat byrådet i Helsingør

 

“Næsten umuligt at finde et sted, man har råd til”.

For den 26-årige universitetsstuderende Kim Emil Knudsen Petersen er problematikken en anden. Han har længe forsøgt at finde en lejebolig, men har måttet indse, at det ikke er så ligetil.

– Jeg vil gerne blive boende i Helsingør, men hvis det næsten skal koste det samme som at bo i København, så giver det jo ingen mening for mig, fortæller han.

Kim Emil Knudsen Petersen fortæller, at flere af hans venner allerede er flyttet væk, mest fordi de ikke kunne finde et sted, de havde råd til. Han vil egentlig gerne blive boende i Helsingør, tæt på familie og netværk, men priserne gør det svært.

Hos De Konservative fortæller Claus Birkelyng (K), at kommunen er i gang med at skabe flere ungdomsboliger – blandt andet ved at omdanne det tidligere plejehjem Poppelgården. Han understreger dog, at boligmarkedet ikke er noget, kommunen kan styre alene.

– Vi kan ikke fastsætte priserne, men vi kan skabe rammerne for, at der bygges flere mindre boliger. Det kræver, at vi tænker nyt og samarbejder bredt, siger han.

Betina Svingård (S) anerkender også, at det er svært for unge at finde bolig i Helsingør, men peger på, at kommunen ikke kan styre udbuddet alene.

– Der er lang ventetid, og det bliver ikke billigt – for det kan det simpelthen ikke blive. Det er super svært, for det er dyrt at bygge boliger, siger hun.

Hun fortæller, at kommunen kan hjælpe ved at skabe de rigtige lokalplaner og opfordre boligselskaberne til at tænke nyt.

– Man kunne måske sælge idéen om, at flere unge bor sammen i de store lejligheder, som kan være svære at leje ud. Det kunne være én måde at løse det på.

Hun tilføjer, at Helsingør er en af de kommuner, hvor mange unge vender tilbage eller gerne vil blive boende, og medgiver, at der mangler kollegier og mindre ungdomsboliger.

Kim Emil Knudsen Petersen håber, at valget fører til handling, og at man skaber bedre forudsætninger for, at unge kan enten tilflytte eller forblive boende i kommunen.

– Det er jo ikke, fordi jeg forventer en lejlighed til 3.000 kroner, men bare at der findes noget realistisk. Lige nu virker det bare, som om man bliver presset ud, hvis man ikke har råd til at købe, siger han.

 

Læs også: ”Yngre stemmer er en mangelvare i byrådet”

 

“Det tyder på, at vi virkelig skal planlægge forud for at få det til at hænge sammen”

Maja Emilie Dahl er 26 år, lærerstuderende og mor til en søn på ét år. Hun bor sammen med sin kæreste i Helsingør, hvor de begge jonglerer mellem studie, arbejde og familieliv. Hun fortæller, at de fortsat står på venteliste til institutionsplads, og at hun er nervøs over for både de mange lukkedage samt bedre pasningstilbud i kommunen.

– Vi skrev vores barn op til institution fra da han blev født, og alligevel kan vi først regne med, at vi får en institutionsplads, når han er næsten halvandet år gammel. Jeg kan godt være nervøs for, om daginstitutionerne i kommunen er mega presset, siger hun,

Claus Birkelyng (K) anerkender, at der er udfordringer ved at få ressourcerne til at række, men at kommunen de seneste år har arbejdet for at sikre flere daginstitutionspladser og generelt bedre pasningstilbud.

– Vi har fået flere pladser, men der er stadig pres på, især i visse områder. Det handler ikke kun om penge, men også om at få personale og fysiske rammer til at følge med.

Betina Svingård (S) er enig i, at presset på daginstitutionerne er stort, men også at tiderne har ændret sig.

– Der er minimumsnormeringer, som vi skal overholde – og det gør vi. Men vi har jo også sparet en del på området, og det er rigtigt, siger hun.

Hun tilføjer, at hendes egne oplevelser som bedsteforælder med børnebørn i kommunen har været positive, men at nybagte forældre i dag kan have en anden forventning til institutionerne. Samtidig anerkender hun, at daginstitutionerne spiller en vigtig rolle, især også i forhold til børn, der senere får udfordringer.

For Maja Emilie Dahl handler det mest af alt om at kunne være tryg i, at der er plads, når man har brug for det.

– Jeg tror, de fleste bare gerne vil vide, at der er styr på det. Man skal kunne aflevere sit barn med ro i maven, siger hun.

Fælles for de tre unge er ønsket om, at hverdagen skal hænge bedre sammen – uanset om det handler om erhverv, bolig eller børnepasning. Spørgsmålet er nu, hvilke temaer den nye byrådskonstellation vælger at prioritere, når stemmeurnerne er talt op efter kommunalvalget.

 

Fakta: Kommunalvalget i Helsingør Kommune

  • Valgdag: d. 18. november
  • Antal medlemmer i byrådet: 25
  • Sidste valg (2021): De Konservative blev største parti med 10 medlemmer
  • Nuværende borgmester: Benedikte Kiær (K)
  • Valgdeltagelse i 2021: 68,6%Kilde: valg.dk

SÅDAN GJORDE VI: I denne artikel har journalisten taget udgangspunkt i tre unge, der med forskellige profiler og baggrunde har forskellige ønsker kommunalvalgets dagsorden. To byrådspolitikere fra henholdsvis De Konservative og Socialdemokratiet deler deres holdninger til de tre unges forskellige temaer. De to lokalpolitikere er interviewet telefonisk, mens de tre unge er interviewet fysisk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.