Ishøj: Ny sportscafé skaber tryg arbejdsplads til udsatte borgere

Spirens Sportscafé i Ishøj Idræts og Fritidscenter. Jonas Jensen, Leder og Underviser i Spiren Danmark.
Foto: Jesper samt Spiren Danmarks hjemmeside

I Ishøj Idræts- og Fritidscenter er der adgang til fodboldbaner, beachvolley, pickleball og meget mere. Centrets café har stået tom i et halvt års tid, men tirsdag den 14. april åbnede Spirens Sportscafé. Til forskel fra tidligere private forpagtere, så drives cafeen nu som socialøkonomisk virksomhed. Medarbejderne kan være fra 18 år og op til pensionsalderen og har af forskellige grunde stået udenfor arbejdsmarkedet i længere tid.

Spirens Sportscafé er etableret i samarbejde med Ishøj Kommune og er en del af erhvervsfællesskabet Spiren ApS. Her arbejder man med et koncept, der kombinerer cafédrift med beskæftigelsestilbud til borgere i udsatte positioner. Bag konceptet står Jonas Jensen, som er leder af Spiren og ansvarlig for den daglige udvikling af indsatsen.

“Mit største opmærksomhedspunkt er, at de udsatte borgere skal have en arbejdsplads. De skal have et sted at være. Det skal være på deres vilkår. Det er deres café og det er dem der driver det. Vi hjælper med at facilitere”, siger han.

Jonas Jensen pointerer, hvordan de sociale relationer og oplevelser ofte vejer tungere end arbejdsopgaverne,, de første dage på en ny arbejdsplads.

”Lige meget hvilket uddannelses- eller jobniveau vi er på, jamen så koncentrerer vi os rigtig meget om sociale konstellationer. Derfor er vores allerførste opmærksomhedspunkt ikke nødvendigvis hvordan og hvor meget borgeren kan arbejde, men tværtimod at de føler sig trygge og at de synes det er rart at være der”, siger han.

Et socioøkonomisk koncept

En af caféens ansatte er Thomas Møller Wickbom, der har været med til at gøre klar til åbningen af caféen.

“Jeg er jo kommet i gang. Jeg har siddet stille i lang tid on and off. Jeg har noget depression og nogetstress, så det har jo gjort rigtig meget for mig, at jeg kan komme et sted, hvor der bliver taget hensyn til de her småting”, siger han.

Thomas Møller Wickbom synes godt om caféen, både som arbejde og til at udvikle sig selv. Han fortæller også,, at han ser mange flere udfordringer og pres, hvis han skulle arbejde i et almindeligt firma.

“Her kan jeg få lov til at arbejde og være, uden at jeg føler det pres. Jeg kan tage det stille og roligt, og det er super fint. Man føler en tryghed lige fra start”, siger han.

Erhvervsfællesskabet Spiren driver flere tilbud for aktivitetsparate borgere og udsatte unge. Både i Hvidovre, Brøndby og nu også Ishøj.

Kulturlivet spirer

Ishøj Idræts- og Fritidscenter har stået uden forpagter i et halvt års tid,, og medlemmer er glade for at der igen er kommet liv i, fortæller Jonas Jensen.

“Sports- og foreningslivet er super interesseret i caféen, og derfor er mange rigtig glade og imødekommende overfor det, vi igangsætter”, siger han.

Til et møde hos Ishøj Idrætsråd den 8. april orienterede Jonas Jensen om deres kommende cafédrift. Herefter blev der nedsat et caféudvalg og Spiren Sportscafé vil blive inviteret til kommende møder hos idrætsrådet.

“Det er som udgangspunkt et lokalt forankret projekt, netop fordi Ishøj har rigtig høj ledighed. Derfor ville vi lave det primært for Ishøjs borgere, så vi kan få dem der er længst væk fra arbejdsmarkedet tilbage og få en fast tilknytning. Det kommer an på om Ishøj Kommune kan levere borgerne, for kan de ikke det, så må vi invitere andre kommuner med”, siger Jonas Jensen

I Ishøj ligger ledighedsprocenten på 5.4%, hvilket er en del højere end landsgennemsnittet på 3.1%, i følge Danmarks Statistiks nye månedsrapport for februar.

Læs også:Fælleskab og frivillige: Idrætsforeningerne i Ishøj Kommune stortrives 

Spirens Sportscafé har til at starte med åbent fra kl. 8 til 14. Det fremgår af referatet, at Idrætsrådet havde bemærkninger til åbningstiderne, da de ligger udenfor trænings- og kamptider.

“Jeg kan rigtig godt forstå bekymringen. Vi har et behov for, at Ishøj kommune kommer med borgere til os, så vi kan udvide både åbningstider, men også få projektet til at hænge sammen på sigt”, siger Jonas Jensen.

“Samtidig med at vi får nogle udsatte mennesker i arbejde, så løfter vi med caféen også en kulturel og lokal opgave. Der er enormt god energi derude, og det arbejder de selvfølgelig videre med”, svarer Jonas Jensen, da han bliver spurgt ind til om man som gæst kan forvente en god oplevelse, hvis man besøger caféen.

Thomas Møller Wickbom ser også frem til at der kommer liv i caféen.

“Jeg glæder mig bare til at komme videre derudaf. Vi er lige startet op, så der kommer mere. Kunderne skal lige vide at der er åbent. Jeg er sikker på, at der kommer meget mere gang i den og til at ske en masse. Så vi glæder os.”, fortæller han.

Sådan gjorde vi: Jeg gennemgik dagsordener og referater fra de forskellige råd i Ishøj Kommune. I Ishøj Idrætsråd faldt jeg over åbningen af Spirens Sportscafé. De tre interviews er foretaget telefonisk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.