Frustrerede borgere i Vallensbæk: ”Bilisterne er fløjtende ligeglade”

To biler der kører mod ensretningen på Vejlegårdsvej.”Kuk kuk”, ”Utroligt egoistisk” og ”Mangel på god adfærd” er blot nogle af de kommentarer, som kan findes i Vallensbæk Portalens Facebook-gruppe vedrørende bilisters mangel på respekt for en midlertidig ensretning i byen. Center for Teknik og Byudvikling samt Vallensbæk Kommune er bekendt med problemet, men alligevel synes der stadig at være borgere, der blot finder skiltningen vejledende.

100 bilister hver eneste dag

Borger i Vallensbæk Kim Madsen fortæller, hvordan flere 100 bilister hver eneste dag bryder færdselsloven og derved sætter deres medborgere i fare:

– Det er flere 100 om dagen, der bare kører derudad. Når der så kommer nogen, lægger de sig bare op på cykelstien, hvor der er børn og unge, som så må køre op på fortovet, siger han.

Læs også: Forskning: Flere trafikuheld, når valgplakater hænger i gaderne

Kim Madsen har selv flere gange oplevet at være udsat for andre bilisters uhensigtsmæssige kørsel:

– På Vemmetoftevej skal der også kun komme biler et sted fra, men det gør der ikke, og det er tit, man er ved at ramme de her biler, siger han og fortsætter:

– Altså bilisterne er fløjtende ligeglade.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Kim Madsen som er borger i Vallensbæk og har delt sine oplevelser med ensretningen i Facebook-gruppen ‘Vallensbæk Portalen’.

Det er de unge, vi skal passe på

Selvom Kim Madsen møder ulovlighederne på daglig basis, er der en gruppe af mennesker, som han især tænker på, når han vælger at sætte fokus på problematikken i et opslag på Facebook:

– Nu har jeg jo selv været ved at blive ramt, men jeg er endnu mere nervøs for de unge, siger han og fortsætter:

– Forældre skal lige overveje at tage en snak med deres børn eller helt overveje, om de skal køre en anden vej.

Kim Madsen har tippet Vestegnens Politi. Noget som flere andre borgere i Vallensbæk Portalen skriver, at de også har gjort. Dog har Kim Madsen, som kører på strækningen hver dag, blot set de blå lys få gange netop her:

Renoveringen af Vejlegårdsvej:
– Ensretningen er midlertidig og er grundet en større renovering af både vej, cykelsti og fortove omkring den
sydlige del af Vejlegårdsvej.
– Arbejdet på Vejlegårdsvej gik i gang i start marts og vil fortsætte i etaper til årets udgang.
– Ensretning samt midlertidig signalregulering skal muliggøre vejens benyttelse i hele perioden.
– Du kan løbende holde dig opdateret om projektet på kommunens hjemmeside og på sociale medier.
Kilde: Vallensbæk.dk

– De kommer, og så stopper de en bil, og så forsvinder de igen. Hvis de bare stod dernede i et par timer, kunne de altså tage flere 100 biler på den måde, siger han.

 

Et spørgsmål om almen trafikkultur

Jens Ove Bay (Ø), medlem af Klima-, Teknik- og Miljøudvalget i Vallensbæks Kommunalbestyrelse, møder selv problematikken, når han til dagligt færder sig i netop dette område. Det er dog ikke noget, som han er klar over, om de ved i Kommunalbestyrelsen:

 

– Jeg ved ikke, om man ved det på forvaltningen, men jeg har da sådan set tænkt mig selv at fortælle dem det, siger han.

 

Jens Ove Bay (Ø) peger på, at problemet ikke har sin rod på kommunal basis, men er et spørgsmål om, at bilisterne ændrer deres adfærd:

 

– Problemet er, at vi ikke kan gøre noget. Vi har gjort alt det, vi kunne gøre, siger han og fortsætter:

 

– I virkeligheden synes jeg ikke, at det her handler om kommunal planlægning. Det handler om den almene trafikkultur faktisk.

 

Alligevel har han et forslag til, hvad kommunen kunne gøre ved problemet, hvis der er flertal for det i bestyrelsen:

 

– Jeg synes, at man skal sende en opfordring til, at man overholder færdselsloven. For det er det, der er problemet. Det er ikke de strukturelle ting, der bliver gjort. Det er folks adfærd, der er problemet.”

Artiklen fortsætter efter billedet…

Jens Ove Bay (Ø) medlem af Klima-, Teknik- og Miljøudvalget i Vallensbæk Kommune samt borger i Vallensbæk.

 

Ændring af skiltning og tæt dialog med Politiet som løsningsforslag

Projektleder i Center for Teknik og Byudvikling i Vallensbæk Kommune, Tina Pardi Aalund, fortæller i et skriftligt svar, at “de er meget opmærksomme på problemet”. Et problem, der har resulteret i, at ”der har været farlige situationer på strækningen”, som hun skriver.

 

– Der er blevet ændret på afspærring og skiltning ved ensretningen i går – i et forsøg på at gøre det helt entydigt, at der er ensrettet for alle. Før var beboere undtaget. Alt skilte- og afmærkning, som opsættes i forbindelse med vejarbejdet, er godkendt af politiet, skriver hun og fortsætter:

 

– Vi er i tæt dialog med politiet om afmærkning af vejarbejdet på Vejlegårdsvej og også om behov for øget kontrol.

Strækningen på Vejlegårdsvej, hvor renoveringen finder sted.

 

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Vestegns Politi inden deadline.

Sådan gjorde jeg: Ideen til historien udsprang fra et Facebook-opslag vedrørende ensretningen på Vejlegårdsvej, hvor borgere i Vallensbæk ytrede sig over bilisters mangel på respekt for færdelsloven. Jeg kontaktede derefter Kim Madsen, udgiver af det oprindelige opslag, Vallensbæks Kommune samt Vestegns Politi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.