
Skal man droppe mini-SFO til fordel for, at Egedals børn bliver lidt længere i børnehaven, inden de starter i skole?
Dét har Egedals politikere diskuteret her i april, hvor mange 5-6-årige netop står over for at skifte børnehavelivet ud med tidlig skolestart i det såkaldte mini-SFO.
Familieudvalget og Skole- og Uddannelsesudvalget mødtes den 8. april for at drøfte en mulig ændring af mini-SFO’en, der er kommunens overgangsmodel fra dagtilbud til skole.
Det fremgår af kommunens referat fra mødet med Familieudvalget og Skole- og Uddannelsesudvalget. Den mulige ændring har vakt opsigt blandt flere forældre og Forældrenes Landsorganisation (FOLA), hvor nogle roser den nuværende løsning, mens andre mener, at den bør ændres.
Anne Dahl Thing, der er forperson i Forældrenes Landsorganisation (FOLA) siger, at holdningerne blandt forældre er “utroligt blandede”.
– Der er to lejre. Der er forældre, der oplever, at det fungerer rigtig godt med en langsom indslusning til skolelivet, og så er der en gruppe, der synes, at det er et ekstra unødvendigt skift, siger hun.
Med den nuværende løsning starter børnehavebørnene i mini-SFO den 1. april og er der frem til august, hvor de begynder i 0. klasse. Det fremgår af kommunens referat fra mødet i Familieudvalget og Skole- og Uddannelsesudvalget.
Diskussionen blandt politikere og forældre er derfor nu, hvorvidt børnene i en ny model skal blive i børnehaven helt frem til sommermånederne og først starte i skole og almindelig SFO fra august måned. På den måde vil de få 3-4 måneder ekstra i børnehaven og ikke få den langsom indslusning til SFO-hverdagen og skolen.
“En mærkelig mellemløsning”
På trods af forældrenes delte meninger, bør ordningen ifølge Anne Dahl Thing ændres. Det hænger blandt andet sammen med, at børnene i dag skal igennem to overgange på kort tid.
– Man oplever et stort skift, når man starter i mini-SFO, og så oplever man endnu et skift få måneder senere, når man overgår fra mini-SFO til at være elev i en skoleklasse. Det er et underligt dobbelt skift, siger hun.
Hun siger samtidig, at børnene bør blive i børnehave så længe som muligt, hvor forberedelsen til skolelivet bør ske.
– Jeg tror, at det vil være rigtig sundt for børn at blive gående de tre eller fire måneder ekstra i børnehave, i stedet for at man oplever en start i sådan en mærkelig mellemløsning. I mini-SFO er der ikke altid lokaler til børnene, der er ikke det antal voksne, der skal være, og hvor børnehaveklasselederen skal forlade børnehaveklassen for at være mini-SFO-pædagog før tid, siger Anne Dahl Thing fra FOLA.
Hun peger også på, at de to overgange ifølge hende kan være særligt udfordrende for børn, der mistrives. Hun henviser til første overgang fra børnehave til mini-SFO i april måned, og så et nyt skifte i august – altså fire måneder senere – hvor barnet overgår til skole og almindelig SFO.
– De børn, der har det svært, kan ikke på samme måde trives lige så godt i mini-SFO, siger hun.
I forhold til de forældre, der er imod en mulig afskaffelse af mini-SFO’en, mener Anne Dahl Thing ikke, at en ændring vil påvirke dem “særlig meget”.
– Når man har vænnet sig til et system, så synes man – især hvis man har velfungerende børn – at det fungerer godt. Det tror jeg også, at man vil opleve, hvis det bliver ændret til august-start, siger hun.
Dropper man mini-SFO’en i sin nuværende form, vil børnene dermed først skulle sige farvel til børnehaven i sommermånederne og overgå til skolen i august.
Tryg start på skolelivet
En af de forældre, der er for den tidlige skole-start, er Louise Bjerregaard. Hun er mor til et barn, som gik i mini-SFO sidste år.
Ifølge hende har de to skift ikke har været en udfordring for hendes søn.
– Det er på ingen måde det, som vi har oplevet, og på ingen måde det, som vi hører om, at andre oplever. Man tænker jo netop børnene ind i ét skift fra børnehaven til skolen, siger hun.
Ifølge Louise Bjerregaard gav forløbet på mini-SFO hendes barn mulighed for at lære de voksne, de andre børn og skolens omgivelser at kende, før den endelige skolestart i august.
– Da vi så startede på første skoledag, var de meget mere klar til læring og til et skoleforløb, fordi introduktionen og hele tryghedsbasen faktisk allerede var etableret, siger hun.
Hun siger samtidig, at udviklingen fra den første dag i mini-SFO til den første dag i skole var tydelig at mærke.
– At se den udvikling på de fire måneder, hvor mange elever, der ikke havde brug for, at mor og far var med dem, fordi trygheden var der. Altså det var det, der faktisk gav tårer i øjnene. Første skoledag blev bare glædens dag, siger hun.
Læs også: Egedal overvejer at droppe børnenes tidlige SFO-start
“Fuldstændig forfejlet”
Louise Bjerregaard peger på, at man bør se på det enkelte barns skoleparathed.
– Jeg synes, at det er fuldstændig forfejlet af dem, der skærer det væk, for jeg synes faktisk, at det er synd for børnene. Jeg synes, der er synd, hvis enkelte børns negative oplevelser skal være generaliserende for alle. Det er at skyde skævt, siger hun.
Argumenter for og imod tidlig-SFO
Argumenter for tidlig-SFO:
- Børn får en roligere skolestart og mindre overgangsstress
- Børnene får mulighed for gradvist at lære skolens voksne og omgivelser at kende inden skolestart
- Pædagogerne kan arbejde målrettet med aktiviteter der forbereder børnene til skolestarten
- Den langsommere overgang kan være en fordel for børn med særlige behov, der kan have svære ved at tilvænne sig.
Argumenter imod tidlig-SFO:
-
- Børnene skal igennem to skift – først fra børnehave til mini-SFO og senere til skolestart
- Risiko for, at man under forløbet fokuserer for meget på skolelignene aktiviteter og nedprioriterer legen
- Kortere tid til overlevering af viden om barnet
Kilde: Referat fra Familieudvalget og Skole- og Uddannelsesudvalget, Egedal Kommune
Læs også: Succes med fastholdelse af skolelærere i Egedal
I Egedal Kommune er der endnu ikke truffet en beslutning om mini-SFO’ens fremtid.
Ifølge Rikke Mortensen (R), der er formand for Familieudvalget, er politikerne stadig i undersøgelsesfasen.
– Vi har rejst sagen for at sige, at det kunne vi godt tænke os at kigge på. Hvordan sørger vi for de gode overgange fra dagtilbud til skole, hvordan er det vi arbejder i dag, og skal vi gøre noget anderledes i fremtiden? lyder det fra Rikke Mortensen (R).
Hun peger på både fordele og ulemper ved den nuværende ordning, og at det er vigtigt at finde en løsning, der tager højde for de forskellige børns behov.
– Jeg synes, at det er meget vigtigt, at børnene får så få skift som overhovedet muligt. Samtidig med dét skal vi være opmærksomme på, at dem der godt kan klare det, er de stærke børn. Det er de ikke så stærke børn, der har svært ved de mange skift, siger hun.
Andre argumenter for at ændre ordningen er ifølge Rikke Mortensen (R), at børnehavene har “bedre normeringer, voksenopbakning og legekompetencer”.
Hun siger også, at det nye byråd har besluttet at nedsætte et paragraf 17 stk. 4-udvalg, som er et midlertidigt udvalg, der skal arbejde videre med skole og dagtilbudsområdet – herunder også mini-SFO’en.
Udvalget starter ifølge Rikke Mortensen (R) op omkring sommerferien.
Sådan gjorde vi: Artiklen opstod på baggrund af en foregående artikel fra mediet “EgedalPosten”, som skrev om selve hændelsen om, at Egedal Kommune overvejer at afskaffe mini-SFO’en. I den forbindelse faldt jeg over et kommentarfelt på Facebook, hvor en del forældre gav deres mening til kende. Jeg besluttede mig for, at række ud til nogle af dem, og senere også FOLA, da de kunne give mig et bredere forældre-perspektiv på sagen. Alle interviews er forgået telefonisk.