Nye tiltag skal sikre næste generation af kollektivister på Svanholm

Svanholms café og gårdbutik.
Foto: Selina Vilsmark

I Skibby har kollektivister siden 1978 ejet og drevet godset Svanholm, hvor de dyrker økologisk landbrug. I dag huser Svanholm 106 voksne og børn til sammen. Det er en nedskalering i forhold til tidligere, og antallet af voksne beboere er faldet med 23 procent siden kollektivets højste niveau. Svanholmerne håber på at tiltrække nye beboere i form af især unge tilflyttere, der kan puste liv i det 47 år gamle fællesskab. De sætter nu ind med nye tiltag, der skal sikre den næste generation af kollektivister. Udover at gøre sig mere synlig på de sociale medier, have annoncer i avisen og holde åbne besøgsdage skal en ny fuldtidsmedarbejder i administrationen være med til at tiltrække kommende tilflyttere.

Skal hjælpe kollektivet med rekruttering

 Rasmus Quistgaard blev for en uge siden ansat som projektleder og skal hjælpe med rekruttering af flere beboere.

– Min hovedopgave bliver at tiltrække nye mennesker, som både har lyst til at være en del af det praktiske, men som også gerne vil flytte ind og blive en del af kollektivet, siger han.

Et håb om ny ung energi

Svanholm er svundet ind i størrelse, og gennemsnitsalderen er stigende i kollektivet. Mange svanholmere har boet der siden storkollektivets grundlæggelse. De er derfor på nuværende tidspunkt ikke helt unge længere. Det kan mærkes på arbejdsdynamikken, fortæller Emil Månsson, der er beboer på Svanholm og deltidsansat i Svanholms café med tilhørende oplevelsesvirksomhed.

– Man kan jo bare mindre, når man bliver ældre. Der er også mange af de gamle, der stadig er super friske. Men der er også nogen, der har aftjent deres værnepligt gennem 40-45 år i kollektivet, og det er også okay, fortæller han i et interview.

Emil Månsson understreger, at det ikke kun skyldes et stort antal af ældre, at Svanholm håber at få flere unge tilflyttere.

– Det er også noget med, at vi er færre. Vi er nede på at være omkring 65 voksne nu, og engang har vi været oppe på 85.

Som en af årsagerne til dette peger han på, at konkurrencen muligvis er større i dag, fordi der er kommet mange nye øko-fællesskaber til.

Et økologisk fællesskab siden 1978

  • Svanholm Storkollektiv er et aktivt kollektiv på 141 hektar, der driver økologisk, regenerativt landbrug
  • Siden 1978 har Svanholm Storkollektiv ejet og drevet godset Svanholm, der ligger i Skibby
  • I dag huser Svanholm 70 voksne og 36 børn i alderen 2-84 år

Kilde: Svanholm og svanholm.dk

Nyt perspektiv udefra

Emil Månsson håber på, at en ekstern ansat i administrationen kan bidrage med friske øjne og hjælpe med at identificere, hvor der er behov for nye tiltag i forbindelse med at anskaffe tilflyttere.

–  En som kommer udefra kan forhåbentlig komme med et andet perspektiv på det. Alle os andre, der går med det til hverdag, har måske sværere ved at se, hvad en udefra ser, og hvor det kunne være godt at sætte ind, siger han.

Netop dette håber Rasmus Quistgaard at kunne imødekomme. Han vil tage nye strategier i brug, når der skal rekrutteres tilflyttere

– Jeg vil gå lidt mere ud i verden, end Svanholm tidligere har gjort. Tidligere har man haft en masse aktiviteter på Svanholm, hvor der er kommet mange forbi, og man har haft god anledning til at møde en masse mennesker. Jeg kommer nok til at være mere aktivt opsøgende ude i resten af verden.

Sådan gjorde vi: Journalisten blev bekendt med tiltagene efter at have talt med Svanholms pressekontakt. Begge interviews er foretaget telefonisk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.