
Demonstranter var mødt op på en mørk aften foran den kommunale administrationsbygning i Næstved, med fakler og banner. Demonstrationen rykkede videre til Rådhuset i Næstved, hvor den sluttede med oprørssang og guitarspil, som demonstranterne selv havde skrevet og komponeret. Flere fra byrådet kom ned bagefter, hvor de fremmødte demonstranter kunne tale med dem.

Bliver sendt stort signal til byrådet
En af dem der står bag demonstrationen, er Lene Winther. Hun er organisator for borgergruppen ”Styrk Næstved, Skån Rådmandshaven”. For hende er der med demonstrationen blevet sat et kraftigt signal til byrådet.
-Når man laver sådan en underskriftindsamling, som har så stor vægt med så mange mennesker der skriver under, så sender det et signal om, hvor mange borgere som er stemmeberettiget, som går ud og siger det her vil vi ikke, siger hun.
Borgergruppen ”Styrk Næstved, Skån Rådmandshaven” er ikke imod udvikling, men er frustrerede over at der i planerne ikke har været omtanke og respekt for naturen og blik for, hvad der også fremover gør Næstved attraktiv.

Læs også:Byggeriet der splitter Næstved: Borgere føler sig overhørt
Styrk Næstved – Skån Rådmandshaven:
1. Omkring 120 samlet til demonstration
2. Gruppen er for udvikling, men med omtanke
3. Man skal bevare byens særlige karakter
4. Vi skal ikke skynde os, vi skal have borgerne indover
Byrådsmedlem deler borgernes frustration
Liberal Alliances byrådsmedlem Kasper Schneider kan godt forstå, hvorfor borgerne i Næstved er sure og frustreret over planen om byggeriet.
-Jeg tror faktisk at projektet har potentiale, men jeg kan godt forstå folk bliver rasende.
Han uddyber videre, at han næste gang vil stemme nej når det skal tages op igen.
-Jeg stemmer nej. Det er mangelfulde planer, der ikke kan føres ud i min optik.
Han er positiv omkring den store opbakning til demonstrationen, og den store tilslutning til underskriftindsamlingen.
-Jeg synes det er fantastisk. Det er grundlaget for alt, hvad der hedder lokaldemokrati. Jeg synes, det er fantastisk, at det er lokale borgere der bakker det her op, siger han.
Borgergruppen ”Styrk Næstved, Skån Rådmandshaven”, har planer om at aflevere de 2.200 underskrifter de har nu og aflevere dem til byrådet på fredag. De stopper dog ikke der. Ifølge borgergruppen forsætter de kampen ind til omkring juletid, for at have de sidste underskrifter klar første januar, når det nye byråd tiltræder.
Sådan gjorde vi: Journalisten havde været i kontakt med en af hovedarrangørende, der fortalte om demonstrationen. Journalisten tog ud til demonstrationen. Her observeret journalisten først demonstrationen. Bagefter tog journalisten fat i forskellige kilder. Det resulteret i at, der var to kilder der ville stå frem.