
Fodboldklubben Taastrup FC er en klub med store ambitioner. Ifølge formand Jan Jansson har klubben nemlig søgt om at blive en licensklub fra 2026.
En licens som vil betyde, at klubben kan spille med i de højeste rækker i ungdomsfodbold. Tilmed vil en licens for alvor belyse klubbens ambitionsniveau for talentudvikling.
Trods denne mulighed for at fokusere benhårdt på talentudvikling i klubben, fortæller formand Jan Jansson, at der stadig skal og vil være plads til alle, uanset niveau.
– Formålet med at blive en licensklub er at øge kvaliteten, både for træninger men også i kampe for alle hold i klubben, siger han.
– Taastrup FC er en sammenlægning af klubberne Taastrup B70 og TIK90
– Professionelle fodboldspillere fra klubben: Jesper Lindstrøm (Everton), Tonni Adamsen (Silkeborg IF) og Julie Tavlo Petersson (Brøndby IF)Kilde: taastrupfc.dk
Læs også: Det nye hold i byen: FC Demens spiller for fællesskabet
Selvom ambitionsniveauet for klubbens udvikling er sat højt med nyt personale og børneudviklingstrænere til at styrke klubben, er der stadig et stort fokus på, hvad der er bedst for talenterne selv.
– Jeg tror, at de spillere, der har Superliga-potentiale, skal vi aflevere til Superliga-klubberne. Både for vores skyld, spillernes skyld, men også for Superliga-klubbernes skyld, siger Jan Jansson.
Taastrup FC har nemlig hidtil været en samarbejdsklub med Superliga-klubben Brøndby IF, hvor de bedste talenter fra Taastrup FC er endt på akademi. Dog øjner der sig en mulighed for at holde fast i de næste talenter på rangstigen.
– De næste i rækken, som vi kommer til at aflevere til Greve, Slagelse og andre klubber, håber vi på at kunne fastholde fremadrettet, fordi vi har noget at tilbyde, som er lige så godt som de andre klubber, måske endda bedre, siger han.
En blåstempling på talentudvikling i dansk fodbold.
– Det er i hvert fald sådan, man kan sige det, siger sportschef for DBU, Kim Hallberg, i et interview.
Her sætter han flere ord på, hvad der skal til for at blive en licensklub, og hvad det giver klubben af muligheder:
– For ungdomslicenssystemet er hele formålet at give klubberne en værktøjskasse til, hvordan de kan strukturere deres talentudvikling inden for nogle givne rammer. Og så certificerer vi dem ud fra disse rammer til forskellige niveauer, ud fra både hvor mange ressourcer de har og ønsker at bruge, men også deres strategiske indsatser på talentområdet, siger han.
En værktøjskasse og en adgangsbillet til deltagelse i de øverste rækker i ungdomsfodbold. Altså en licens, man skal have for at kunne tilbyde elitefodbold til sine spillere i klubben.
Ud over blot at være til for at styrke udviklingen af de nye danske fodboldstjerner, sætter Kim Hallberg også fokus på det, som er endnu vigtigere:
– En kultur, den skaber man ikke bare ved at ansætte en træner og have en bane, der lige er blevet slået. Det er rammerne, der skal være til, for at man kan skabe kulturen, siger han.
Et fokus, som formanden Jan Jansson også selv lægger stor vægt på:
– Vi øger ikke bare kvaliteten for vores førstehold, men også andethold og så videre, siger han.
Altså er fokus ikke blot at skabe et benhårdt førstehold, men at forsøge at sikre, at alle spillere i hele klubben, på trods af niveau, kan få det maksimale ud af deres tid på grønsværen.
Betydningen af licens i andre klubber
Hvad er det præcist, det giver en fodboldklub at få licens? Det kan Peter Rasmussen, talentchef for Næsby Boldklub, svare på:
– Det at være licensklub betyder jo, at vi kan trække dygtige trænere og dygtige spillere til, siger han.
Det styrker altså klubbens muligheder for at holde sig konkurrencedygtig, specielt i U17- og U19-ligaen. Selvom Næsby Boldklub, meget lig Taastrup FC, er en samarbejdsklub med OB, som tager de bedste talenter fra Næsby, giver det den mindre klub mulighed for at arbejde og udvikle meget koncentreret med spillerne fra næste hylde.
Fremtiden hos Taastrup FC
Med ansøgningen om licensstatus sender Taastrup FC et klart signal: Klubben vil ikke blot være et stop på vejen for talentfulde unge. Den vil være en destination i sig selv.
Og selvom vejen til licens ikke er kort, står formand Jan Jansson klar til at hæve barren for fodbolden i Taastrup. Ambitionerne er tårnhøje, og med lidt held også snart officielt blåstemplet af DBU.
Læs også: Ekspert om Iniestas opsigtsvækkende indtog i FC Helsingør: »Sætter byen på fodboldlandkortet«
Sådan gjorde vi: Researchen tog udgangspunkt i en idé om en historie om Tonni Adamsen som topscorer i Superligaen. I et samtale med formand Jan Jansson kom det dog frem, at klubben har ambitioner om at blive en licensklub. Alle tre interviews er foretaget telefonisk.