Skoleelever i Hørsholm får gratis bind og tamponer i skolen

Eleverne på Rungsted Skole kan fremover få adgang til bind og tamponer på skolens toiletter.
Foto: Søren Marvig Ravn

Det skal være slut med turen op på skolens kontor med gennemblødte bukser for at få et bind. Snart får skoleelever i Hørsholm Kommune adgang til gratis bind og tamponer direkte på skolernes toiletter. Tiltaget er en del af kommunens budgetaftale for 2026-2029, hvor der afsættes 40.000 kroner i 2026 og 25.000 kroner årligt herefter til formålet.

Medlem af kommunalbestyrelsen Caroline Victoria Christensen (S) kalder beslutningen et vigtigt skridt for at gøre hverdagen lettere for piger i skolen.

– Jeg synes, det er en menneskeret for kvinder og piger, der har menstruation. Det er et vilkår, vi ikke kan gøre for, og derfor skal det være tilgængeligt på skolerne, siger hun.

Hun uddyber, at den nuværende ordning, hvor elever skal henvende sig på skolens kontor, kan være grænseoverskridende for mange og føre til fravær.

– Mange af skolepigerne synes også, det er pinligt at spørge om, så der er mange, der foretrækker at tage hjem i stedet, og så er det, man får skolefravær, forklarer hun.

Læs også: Rektor afviser gratis bind og tamponer til studerende

Kort om beslutningen:

    • • Hørsholm Kommune
    • indfører gratis bind og tamponer på folkeskoler
    • • En del af budgetaftalen 2026–2029
    • • Kommunen afsætter 40.000 kr. i 2026 og 25.000 kr. årligt derefter
    • Tiltaget skal gøre hverdagen lettere for piger i skolen

Delte meninger om vejen til gratis bind

Mens Socialdemokratiet ser initiativet som et vigtigt skridt, er SF mere forbeholdne. Næstformand for Børne- og Skoleudvalget Louise Zabel (SF) mener, at idéen er god, men at løsningen burde være fundet lokalt i samarbejde mellem skolerne og elevrådene frem for gennem en central politisk beslutning.

Hun påpeger, at skolernes nuværende ordning allerede giver elever mulighed for at hente bind på kontoret, og derfor mener hun ikke, at en politisk indblanding var nødvendig.

– Jeg synes egentlig, det er lidt et overkill. Som politiker vil jeg hellere sige til skolerne, at det er en rigtig god idé, som de skal arbejde videre med sammen med elevrådet. Jeg er ikke vild med sådan nogle diktater ovenfra omkring så små beløb og så små ting, siger hun.

Louise Zabel uddyber, at hun bakker op om tanken bag initiativet, men stiller spørgsmålstegn ved måden, det er blevet besluttet på.

– Det er som at skyde gråspurve med kanoner. Det er en meget stor øvelse for meget lidt, som godt kunne være lykkedes på en anden måde end i en budgetforhandling, siger hun.

Selvom der har været uenighed om behovet, er forslaget nu en del af budgetaftalen for 2026–2029, som alle partier i kommunalbestyrelsen har underskrevet.

 

Sådan gjorde vi: Idéen til artiklen stammer fra journalistens research i Hørsholm Kommunes budgetaftale for 2026–2029, hvor forslaget om gratis bind og tamponer på skolerne fremgik. Vi har været i kontakt med begge kilder via telefon. Journalisten har rakt ud til byrådsmedlemmer fra både Venstre og Konservative, men det har ikke været muligt enten at komme i kontakt med dem eller få lavet et interview.

Leave a Reply

Your email address will not be published.